Model spolupráce v rámci systému školního poradenství při stanovování podpůrných opatření
č.5(2015)
Článek popisuje proces identifikace a nápravy obtíží ve vzdělávání u žáka základní školy. Vychází z pojetí tzv. třístupňového modelu péče, který klade důraz právě na proces oproti jednorázovým zjištěním. Popisuje možný model spolupráce školního poradenského pracoviště a školského poradenského zařízení. Celý diagnostický proces obou pracovišť na sebe navazuje a směřuje k efektivní podpoře. V odborných zprávách a dalších dokumentech jsou popsány projevy žáka, formulovány závěry a především podpůrná opatření ve prospěch žáka. Cílem článku je přispět k diskusi o procesu diagnostiky a formulování závěrů a doporučení k intervenci ve školním poradenství v kontextu probíhajících a chystaných změn v českém pedagogicko-psychologickém poradenství.
This paper is focused on identification and intervention process in the context of educational difficulties within pupils from 1st through 9th grade. It is based on a 3-level model, which accents the procedural approach instead of one assessment conclusions. It describes a cooperation model between school counseling center and pedagogical-psychological counseling center. The whole diagnostic process in both centers is continuous and cooperative and aims at providing an effective support. Case reports and other documents describe a pupil´s behavior, conclusions and especially supportive measures which the pupil benefits from. This paper´s aim is to contribute to discussions concerning the diagnostic process, conclusions forming and recommendations for intervention in the context of ongoing changes in the Czech system of psycho-educational counseling.
pedagogicko-psychologická poradna; školní poradenské pracoviště; standardní činnosti; psychologické vyšetření; intervence; speciálně pedagogické vyšetření; zpráva z vyšetření; plán pedagogické podpory; individuální vzdělávací plán; chování; dysgrafie
Jana Mrázková
Věstník MŠMT. (2005). Koncepce poradenských služeb poskytovaných ve škole č. j. 27317/2004-24. [online]. roč. LXI, sešit 7. 2005. [cit. 2014-02-15]. Dostupné z: http://aplikace.msmt.cz/DOC/7-2005.doc
Kucharská, A., Mrázková, J., Wolfová, R., & Tomická, V. (2013) Školní speciální pedagog. Praha: Portál.
Kucharská, A., Pokorná, D., Mrázková, J. et al. (2014) Třístupňový model péče – jeho realizace a percepce specialisty školního poradenského pracoviště zapojenými v projektu RAMPS-VIP III. Praha: NÚV.
World Health Organization. (2008). Mezinárodní klasifikace nemocí. Mezinárodní statistická klasifikace nemocí a přidružených zdravotních problémů – Desátá revize. Aktualizovaná verze k 1.4.2014. Praha: Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR. Dostupné z http://www.uzis.cz/cz/mkn/seznam.html.
Mikulková, G., Šrahůlková, K. (Eds.) et al. (2014) Integrovaná síť školních a školských integrovaných služeb – postupy a doporučení jejího rozvoje. Praha: NÚV.
Mertin, V., Kucharská, A. et al. (2007). Integrace žáků se specifickými poruchami učení – od stanovení kritérií k poskytování péče všem potřebným žákům. Praha: IPPP ČR.
Mrázková, J., & Zapletalová, J. (2014) Metodika pro nastavování podpůrných opatření ve školách ve spolupráci se školskými poradenskými zařízeními, RAMPS-VIP III, Realizace a metodická podpora poradenských služeb. Praha: NÚV.