Checkliste für Beitragseinreichungen
Als Teil des Einreichungsverfahren werden die Autor/innen gebeten, anhand der Checkliste für Beiträge die Übereinstimmung ihres Beitrags Punkt für Punkt mit den angegebenen Vorgaben abzugleichen. Beiträge können an Autor/innen, die die Richtlinien nicht befolgen, zurückgegeben werden.
- Příspěvek nebyl dosud publikován, ani není v současnosti zaslán do jiného časopisu pro posouzení (nebo bylo podáno vysvětlení v Komentářích pro editora).
- Soubor příspěvku je ve formátu OpenOffice, Microsoft Word nebo RTF.
- Citace jsou ve formátu APA, URL odkazy na reference jsou uvedeny všude, kde to bylo možné.
- Pro zvýraznění textu je použita spíše kurzíva než podtržení (kromě url adres). Všechny ilustrace tabulky a obrázky jsou umístěny spíše v textu, než na konci. Tabulky i obrázky jsou číslovány.
- Text je na dostatečné stylistické a jazykové úrovni. Příspěvky neprocházejí další jazykovou korekturou.
- Pokud je příspěvek zasílán do recenzované sekce časopisu, byly dodrženy instrukce pro Zajištění anonymního recenzního řízení.
Články
Odborné a recenzované příspěvky na téma psychometriky, psychodiagnostiky a psychologického testování obecně. Patří sem výzkumné i přehledové příspěvky.Technické zprávy
Sekce obsahuje krátké empirické technické zprávy o psychodiagnostických metodách. Jejím záměrem je zprostředkovat sdílení informací, které rozsahem neodpovídají běžnému empirickému článku, ale které mohou být nanejvýš užitečné pro kolegy z praxe.
Typickým příkladem je publikace lokálních či provizorních norem či krátká analýza reliability některého z používaných testů. Doporučená struktura textu, zejm. pro zpárvu o lokálních normách, je:
- Velmi krátký úvod s informacemi o testu a jeho použité verzi, zamýšlených způsobech užití, odkazy na případné validizační a jiné studie.
- Podrobný popis vzorku a populace, z níž byl vybrán.
- Deskriptivní statistiky, doplněné o popis rozdílu oproti původním/jiným normám. Ideálně ve formě tabulek, jen minimum textu.
- Možné limity norem, případná upozornění, stručný závěr.
- Tabulka s normami (případně vhodně rozdělenými podle jednotlivých subvzorků).
Cílem testu je informovat poučeného čtenáře, důraz by měl být kladen na relevantní informace, text by neměl být dlouhý, aby nekomplikoval využití norem v praxi.
Diskuzní příspěvky
Nerecenzované příspěvky, náměty na veřejnou diskuzi a názory tuzemských odborníků na psychologické testování a psychodiagnostiku.Jiné
Recenze nově vydaných českých knih i představení významných psychometrických zdrojů staršího data vydání, referáty z akcí, pozvánky a další příspěvky.Recenze testů
Recenze psychologických testů a metod. Řídí se modelem recenze testu podle EFPA. Jejich součástí je vlastní text recenze, ke kterému je jako příloha doplněn formulář recenze testu dle EFPA.
Autor recenze dodá vyplněný formulář recenze dle formátu EFPA, který bude doplněný o text (cca 2 strany) s následující strukturou (není nutné ji dodržet stoprocentně):
- Úvod obsahující stručné odrážky s několika slovy o těchto údajích: účel testu, cílová populace (název metody, věk, případně další informace), rok vydání, zkratka metody, škály, administrace, formy testu, čas administrace, autor (originální verze i adaptace), vydavatel.
- Popis testu - spíše nehodnotící.
- Vývoj metody, případně i kvalita testových materiálů.
- Technické parametry, tj. informace o validitě, relibilitě, normách atd.
- Komentář se zhodnocením uvedených informací.
- Závěr a shrnutí s doporučením.
PDB 2020
Sekce je určena pro příspěvky prezentované na konferenci Psychologická diagnostika Brno 2020. Příspěvky budou recenzovány a budou zařazeny do monotematického čísla časopisu.Copyright-Vermerk
Autoři, kteří publikují v tomto časopise, souhlasí s následujícími body:
- Autoři si ponechávají copyright a garantují časopisu právo prvního publikování, přitom je práce zároveň licencována pod Creative Commons Attribution licencí, která umožňuje ostatním sdílet tuto práci s tím, že přiznají jejího autora a první publikování v tomto časopisu.
- Autoři mohou vstupovat do dalších samostatných smluvních dohod pro neexkluzivní šíření práce ve verzi, ve které byla publikována v časopise (například publikovat ji v knize), avšak s tím, že přiznají její první publikování v tomto časopisu.
- Autorům je dovoleno a doporučováno, aby zpřístupnili svou práci online (například na svých webových stránkách) před a v průběhu redakčního řízení jejich příspěvku, protože takový postup může vést k produktivním výměnám názorů a také dřívější a vyšší citovanosti publikované práce (Viz Efekt otevřeného přístupu).